بررسی بازار کار برنامه‌ نویسی

در حال حاضر تقاضای نیروی متخصص در زمینه برنامه‌نویسی بسیار مناسب و قابل قبول می‌باشد و اکثر سازمان‌ها با ورود به زمینه و بخش IT به نیروی متخصص در این زمینه نیاز خواهند داشت. در ایران طی سال‌های گذشته، میزان استخدام برنامه نویس کامپیوتر، مخصوصا آن گروهی که به زبان‌های برنامه نویسی تحت وب و اپلیکیشن تسلط بیشتری داشته‌اند، با نرخ قابل قبولی در حال افزایش بوده است و به دلیل توسعه صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می‌شود این روند همچنان ادامه یابد.

برنامه نویسی که در بخش دولتی استخدام شده باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی، درآمد برنامه نویس کامپیوتر با توجه به عوامل مختلفی از جمله میزان تجربه، تخصص مهارت و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما تعیین می شود و لذا ارقام متفاوتی دارد. همچنین برنامه نویسانی که به صورت شخصی کار می کنند(Freelancer)، میزان درآمدشان به تعداد پروژه هایی که می گیرند، بستگی دارد. این موضوع با نفوذ IT به بخش‌ها و شغل‌های مختلف موجود در ایران ادامه خواهد داشت، بنابر این با چنین رشد و پیشرفتی در آینده نیاز به برنامه‌نویس متخصص افزایش خواهد داشت.پس میتوانیم به این نتیجه برسیم که بازار کار برنامه نویسی بستگی به مهارت و تخصص برنامه نویس میتوانید متغییر باشد.

درآمد برنامه نویسان اندروید و انواع روش های درآمدی

برنامه نویسی اندروید یکی از پر درآمدترین شاخه‌های برنامه نویسی به حساب می‌آید. روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از اپلیکیشن‌های اندوریدی وجود دارد که در این مقاله می خواهیم به درآمد برنامه نویسان اندروید و انواع روش های درآمدی آن بپردازیم.

در گذشته یکی از شیوه‌های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید فروش مستقیم آن‌ها بود. یعنی به این صورت که برنامه نویس یا شرکت تولید کننده محتوا، اپلیکیشنی را آماده کرده و سپس از طریق فروش آن به کاربران، درآمدی به دست می‌آورد. اما اکنون روش‌های بسیار دیگری هم به این زمینه اضافه شده‌اند و برنامه نویسان از طریق آن‌ها هم می‌توانند اقدام به کسب درآمد کنند

انواع روش های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید

1-فروش مستقیم اپلیکیشن

برنامه نویسان اندروید و iOS می‌توانند به ساده‌ترین شکل ممکن برنامه‌های خود را بفروشند. در واقع این روش، ساده‌ترین نوع درآمدزایی از طریق اپلیکیشن است. به این صورت که برنامه نویس یا شرکت تولید کننده محتوا، اپلیکیشن خاصی را توسعه می‌دهد و در نهایت آن را در استور‌ها و فروشگاه‌های مربوطه برای فروش قرار داده و مبلغی را هم برای آن تعیین می‌کند. کاربران هم در این فروشگاه‌ها با بررسی اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانند یکی را انتخاب کرده و خریداری کنند.

مبلغ اپلیکیشن خریداری شده هم بعد از طی کردن مسیری مشخص، به حساب بانکی توسعه دهنده منتقل می‌شود. پس با این اوصاف هر چقدر که کاربران بیشتری برنامه را خریداری کنند، درآمد بیشتری کسب خواهد شد.

اما برنامه نویسان باید در نظر داشته باشند که این یک رابطه مستقیم دو طرفه بین توسعه دهنده و کاربر نیست. بلکه واسط دیگری هم در این بین وجود دارد. منظورمان همان استور یا فروشگاه‌هایی است که اپلیکیشن را برای فروش در آنجا قرار می‌دهیم.

2- پرداخت درون برنامه‌ای

اگر از کاربران اندروید و iOS باشد حتما با واژه پرداخت درون برنامه‌ای یا همان In-app purchases آشنا هستید. این قابلیت هم یکی از روش‌های درآمد زایی از طریق برنامه‌های مربوط به تلفن‌ها و دستگاه‌های هوشمند است. در زمانی که اپلیکیشن به صورت مستقیم برای فروش گذاشته شده است، امکان دانلود و نصب برنامه تا زمانی که کاربر مبلغ تعیین شده را واریز نکند، وجود ندارد؛ اما در حالت پرداخت درون برنامه‌ای، کاربر می‌تواند اپلیکیشن را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای دانلود و نصب کند.

حتی در بسیاری از مواقع امکان استفاده از بخش‌های مختلف اپلیکیشن هم وجود دارد و چون بخش‌هایی از برنامه به صورت رایگان عرضه شده‌اند، کاربران گاهی می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از بخش‌های رایگان استفاده کرده و سپس حتی اپلیکیشن را از روی دستگاهشان پاک کنند. اما در این نوع از برنامه‌ها، بخش‌هایی وجود دارد که تنها در ازای پرداخت مبلغی مشخص امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد. اگر به خاطر داشته باشید، در قسمت قبلی ذکر کردیم که فروشگاه‌های اپلیکیشن سیاست‌های خاص خود را دارند. یکی از این سیاست‌ها که در برخی استور‌ها دیده می‌شود مربوط به موضوع پرداخت درون برنامه‌ای است. سیاست این استور‌ها ایجاب می‌کند که برنامه نویسان از درگاه پرداخت استور مذکور برای انجام پرداخت‌های درون برنامه‌ای استفاده کنند.

3-تبلیغات در اپلیکیشن

یکی از روش‌های متداول بین برنامه نویسان، درآمد زایی از طریق تبلیغات است. بدین صورت که اپلیکیشنی را به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند و سپس تبلیغات مربوط به شرکت یا حتی برنامه‌ دیگری را درون اپلیکیشن خود قرار می‌دهد. شیوه درآمد زایی از این تبلیغات هم اغلب بدین صورت است که به ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغ انجام دهند، تبلیغ دهنده مبلغی را به توسعه دهنده می‌پردازد.

چنین روشی تنها برای اپلیکیشن‌هایی می‌تواند موجب ایجاد درآمد مناسب شود که دارای کاربران زیادی باشند. زیرا تنها درصد بسیار اندکی از کاربران روی تبلیغات کلیک می‌کنند و هر چقدر کاربر کمتر باشد میزان کلیک هم کمتر خواهد بود و در نتیجه پول کمتری هم دست برنامه نویس را می‌گیرد.

4-فروش اشتراک

سرویس‌های مختلفی در سرتاسر جهان وجود دارند که خدمت خاصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. کاربران هم برای استفاده از این خدمات باید مبلغی را به صورت اشتراک پرداخت کنند و بعد از دریافت حق عضویت، می‌توانند تا زمان مشخصی از سرویس مذکور و خدمات آن استفاده کنند. یکی از مثال‌های ایرانی این نوع شیوه درآمدی، سرویس کدفرند است. این سرویس به صورت آنلاین دوره های مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما کاربران تنها زمانی می‌توانند این دوره را مشاهده  و دانلود کنند که حق اشتراک (روزانه – ماهانه – سالانه) پرداخت کرده باشند.

اشتراک اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *