کسب درآمد ارزی از فریلنسینگ

کسب درآمد ارزی از فریلنسینگ

مقدمه:

اگرشما قرار است انسان موفقی بشوید باید قبل از اینکه دنیا شما را تغییردهد، خودتان به دست خود تغییر کنید! 

در چند سال گذشته مردم از طریق تاکسی و آژانس های تلفنی رفت و آمد می کردند اما با پیشرفت تکنولوژی، تقریبا انقلابی نوین در این زمینه صورت گرفت و امروزه اکثرمردم برای رفت و آمد خود از تاکسی های اینترنتی استفاده می کنند.

در حقیقت بهتر است بگوییم که روش انجام کارها رو به تغییرمی باشد و بیشتر با تکنولوژی واینترنت همراه است. این دقیقا همان تغییری است که سبک کاری فریلنسینگ، در دنیا به وجود می آورد.

بهتر است بدانید اگر شما دارای مهارت و استعدادی می باشید و از طریق آن ها کسب درآمد می کنید، فراگیری فریلنسینگ دیگر برای شما یک مزیت محسوب نمی شود بلکه یک ضرورت می باشد.

یکی از بهترین روش های کسب درآمد ارزی، فعالیت در زمینه ی فریلنسینگ ( معادل فارسی آن ازاد کاری است) می باشد زیرا نوسانات قیمت دلار در طول زمان به صورت نزولی می باشد و این امر باعث شده کسب درآمد از طریق ارزهای خارجی در ایران دارای اهمیت بالایی باشد.

اگر شما بر هوش خود تکیه کرده و کیفیت کار بالایی داشته باشید و مهم تر اینکه بر اساس مهارت های خود بدانید که چه پروژه هایی را باید انجام دهید تا بر روی برند شما تاثیر مثبت گذاشته، کمک کند تا دانش و تجربه ی شما به سطح بالایی برسد و رزومه ای قوی برای شما ساخته شود می توانید درامد بسیار عالی ای را در زمینه ی فریلنسینگ بدست آورید و جایگاه مناسبی در این حوزه پیدا کنید.

لازم است بدانید فریلنسینگ نیازی به سرمایه مالی اولیه ندارد در واقع سرمایه اولیه شما همان دانش و مهارت تخصصی خود در حوزه ای خاص است.

 در حقیقت شما نیازمند یک سری تجهیزات اولیه با توجه به زمینه فعالیت خود می باشید. به عنوان مثال اگر در زمینه برنامه نویسی فریلنسر هستید، نیازمند لپتاپ، اینترنت پرسرعت، نصب برنامه های مد نظر و… هستید.

پس هر چقدر که علم و دانش و تجربیات شما بیشتر، رزومه قوی تر و برند معتبر تری داشته باشید، قاعدتا مشتریان پروژه های گسترده تری را در اختیار شما قرار می دهند و در نتیجه شما درامد بالاتری خواهید داشت.

یک نکته ی فوق العاده مهم که لازم است در فریلنسینگ بدانید: حواستان جمع باشد که صرفا برای پول کار نکنید یعنی با توجه به مهارت های تخصصی خود بدانید که چه پروژه هایی را لازم است بگیرید و چه پروژه هایی را نگیرید. ممکن است این سوال در ذهن شما مطرح شود اگر در ابتدای کار فریلنسینگ بودیم چه نوع پروژه هایی را تحویل بگیریم؟ پروژه هایی را بگیرید تا بر روی برند شما تاثیر مثبت بگذارد و در جهت قوی شدن رزومه برندتان باشد.

5 مهارت پول ساز در زمینه فریلنسینگ: 

1. برنامه نویسی

برنامه نویسی صرفا یک شغل نیست بلکه در اصل یک علاقه و استعداد است که می شود به عنوان یک شغل هم به آن نگاه کرد. می توان گفت برنامه نویس کسی است که در شاخه یا شاخه های مشخص و ثابت تخصصی عمیق پیدا کرده و می تواند اکثر ساختار ها والگوریتم ها را در آن شاخه ها کد نویسی کند یا حتی خود برنامه نویس، یک برنامه جدید را خلق کند.

احتمالا جملاتی نظیر: برنامه نویس ها کم می باشند، همه به دنبال آن ها می باشند و درآمد خوبی دارند را تا کنون بارها شنیده اید. این جملات درست می باشند اما در خصوص برنامه نویس های واقعی که برخوردار از دانش بالایی هستند صدق می کنند. کاری که یک برنامه نویس واقعی انجام می دهد و درآمد خوبی نیز دارد وهمچنین همه به دنبال همکاری با او هستند این می باشد که وی مانند شغل های کارمندی به برنامه نویسی نگاه نمی کند و در کار خود مدام شاخه ی کاری عوض نمی کند، بلکه در ابتدا شاخه یا شاخه های کاری خود را مشخص کرده و سپس بر روی آن ها تمرکز ویژه ای اختصاص دارد. برنامه نویس با این شگرد می تواند به عمق مناسبی در دانش و تجربه برسد.

به یاد داشته باشید فقط با تمرکز می توانید به عنوان شخص کلیدی خود را معرفی کنید و به درجات و حقوق و مزایای بالایی برسید. پس شما به عنوان یک برنامه نویس باید برای افزایش دانش وقت بگذارید نه اینکه آنچه را که به یاد دارید به صورت متوالی تکرار کنید. منظور از افزایش دانش، مطالعه ی رفرنس ها و مطالب عمیق پیشرفته می باشد.

از حوزه های پردرآمد در زمینه برنامه نویسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هوش مصنوعی(Artificial Intelligence):

هوش مصنوعی یکی از رشته های علوم کامپیوتر شناخته می شود که در آن به ساخت ماشین های هوشمند می پردازند، که این ماشین های هوشمند عملکردی مانند انسان ها دارند. هوش مصنوعی در آینده ای بسیار نزدیک بر روند زندگی میلیارد ها انسان تاثیر گذار خواهد بود. بنابر تحقیقات پژوهشگران، تا بیست سال آینده حدود %47 از کل جایگاه های شغلی بدون حضور انسان ها و به صورت اتوماسیون ( به فرآیند قادر ساختن ماشین ها به انجام عملیات های ترتیبی از پیش تعیین شده بدون دخالت انسان ها می گویند) انجام می شود. 

ممکن است این سوال در ذهن شما مطرح شود چگونه آموزش و یادگیری از طریق هوش مصنوعی انجام می شود؟ 

1. از طریق مهندسی دانش: مهندسی دانش در واقع بخش بزرگی از پژوهش های هوش مصنوعی را انجام می دهد. ماشین ها زمانی می توانند مانند انسان ها رفتار کنند که یک شناخت دقیق وکلی از محیط اطراف خود داشته باشند. 

2. از طریق یادگیری ماشین: یکی دیگر از بخش های اصلی و مهم هوش مصنوعی می باشد. آموزش به ماشین به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود که ساده ترین بخش آن همان بخش آزمون و خطا می باشد. به عنوان مثال شما یک برنامه ساده برای کیش و مات کردن حریف در بازی شطرنج را در نظر بگیرید، برنامه مهره های شطرنج را به صورت تصادفی آنقدر حرکت می دهد تا بتواند حریف را کیش ومات کند و دفعه های بعد که دوباره این حالت به وجود می آید می تواند سریعا مسئله را حل کند و به پاسخ برسد.

هدف یادگیری ماشین چیست؟ کامپیوترها با افزایش داده ها و به تدریج بتوانند، بازه ی بالاتری داشته باشند. 

انواع هوش مصنوعی: 

  • هوش مصنوعی محدود یا هوش مصنوعی ضعیف 

یا ANIها (Artificial Narrow Intelligence (: این نوع هوش مصنوعی در واقع می تواند در یک حوزه ی محدود تخصصی فعالیت کند.

 شاید تا به حال متوجه نشده باشید اما بهتر است بدانید که تا به الان نیز توسط هوش مصنوعی محدود محاصره شده ایم. به عنوان مثال آن دسته ازربات ها و ماشین هایی که موضوعات جستجو شده توسط انسان ها را در گوگل بررسی می کنند و سلایق شما را به مرور زمان یاد میگیرند و بر اساس هزاران متغییر موجود، تبلیغ مناسب را برای کاربران به نمایش می گذارند، اما کار این ماشین ها فقط به همین فعالیت محدود می شود.

هوش های مصنوعی محدود، فقط کارهایی را انجام می دهند که از قبل برای آن ها برنامه ریزی شده است و کار هایی که برایشان برنامه ریزی نشده را انجام نمی دهند، زیرا که از توانایی تفکر و احساس برخوردار نمی باشند. ANI ها تنها برای سوالاتی که ما از آن ها می پرسیم و برای آن ها ساخته شده اند، برنامه ریزی شدند در واقع پایگاه داده ای از مجموعه ی سوال ها و جواب ها به آن ها داده شده است، شاید برای رفع این مشکل نیازمند شبیه سازی یک مغز مانند مغز انسان باشیم.

ANI ها نسخه ی مفید و نسبتا بی ضرر هوش ماشین می باشند که می توانند به تمام بشریت سود برسانند زیرا اگرچه قادر به انجام میلیارد ها عدد و درخواست در یک زمان هستند اما عمل آن ها مختص به یک حیطه ی خاص می باشد.

  • هوش مصنوعی عمومی یا AGI ها(Artificial General Intelligence): می توان گفت هوش مصنوعی عمومی بزرگترین دستاورد علوم کامپیوتر می باشد، زیرا تمام زوایایی از جهان را که انسان ها تا به حال آموخته اند میتواند تغییر دهد و در واقع ماشینی است که توانایی درک دنیای پیرامون خود را همانند یک انسان دارد و دارای ظرفیت هایی برای انجام کار ها و وظایف مختلف می باشد. این را هم در نظر بگیرید که با اینکه شباهت بسیار زیادی بین نحوه ی عملکرد مغز انسان و نحوه ی پردازش اطلاعات درهوش مصنوعی وجود دارد اما زمانی که نوبت به تفسیر اطلاعات می رسد، هوش مصنوعی یه عادتی که دارد و میتواند مشکل ساز باشد این است که توجه بسیاری به همه چیز دارد و ریز بینانه جلو می رود. نکته این است که در حال حاضرهوش مصنوعی عمومی وجود ندارد و فقط در تئوری های علمی و فیلم های علمی تخیلی مطرح شده اند.

به احتمال زیاد این سوال در ذهنتان مطرح می شود که آیا در آینده ای نزدیک هوش مصنوعی عمومی می تواند بر هوش ابر انسانی غلبه کند؟ بله، همان طور که در فرضیه های علمی مطرح شده است یک هوش مصنوعی عمومی قادر به انجام تمامی کارهای یک انسان می باشد و چه بسا وظایفی را انجام می هد که در محدوده ی توانایی انسان ها نمی باشد.

ماشین لرنینگ یا  ML((Machine Learning: 

ماشین لرنینگ یکی از زیر شاخه های معروف هوش مصنوعی می باشد که تاثیر آن را هر روز در زندگی خود حس می کنید.

علم یادگیری ماشین بدین معناست که به ماشین ها یاد می دهند چگونه کارها و وظایف جدید خود را یاد بگیرند.

قطعا این سوال در ذهنتان مطرح می شود که چگونه ماشین ها چیزی را از خودشان یادبگیرند؟ ماشین ها همانند انسان ها از قدرت تفکر و تعقل بهره مند نمی باشند پس ما انسان ها به آن ها تفکر را می آموزیم به این صورت که ماشین ها یاد می گیرند محیط بیرونی را تحلیل کرده، داده و اطلاعات را از محیط تحویل گرفته و با توجه به شرایط و عوامل بیرونی عمل می کنند. به عنوان مثال در گوشی های هوشمند امروزی هنگام عکاسی، دوربین به صورت خودکار چهره ی افراد را تشخیص می دهد وتصمیم میگیرد که چه زمانی عکس گرفته شود یا در پلتفرمی مانند اینستاگرام، با توجه به سلایق و سرچ های شما، مطالب و تبلیغات و یا حتی افراد مورد علاقه شما را نشان می دهد.

نکته ی جالب اینجاست که در ماشین لرنینگ، ماشین ها از عملکرد های قبلی خود تجربه کسب می کنند و با توجه به تجربیات قبلی، اطلاعات جدیدی را یاد می گیرند، این امر نشان می هد که ماشین ها توانایی گرفتن تصمیم جدید و یا حتی تغییر تصمیمات خود را دارند یعنی ماشین ها با الگو گرفتن از رفتار خودشان عملکرد های جدیدی را بروز می دهند.

برنامه نویسی وب و موبایل 

فریلنسینگ در حوزه ی برنامه نویسی وب و موبایل نیز بسیار پر درآمد می باشد زیرا تقریبا تمامی انسان ها برای انجام کار های روزمره و همچنین سرگرمی های خود از تلفن همراه و سایت های مختلف استفاده میکنند.به عنوان مثال افراد برای تحقیقات خود وجمع آوری اطلاعات، با استفاده از سرچ کردن و بررسی سایت های مختلف کار خود را انجام می دهند و همچنین اوقات فراغت خود را اکثرا با اپلیکیشن ها و بازی های موبایلی سپری می کنند. پس فریلنسینگ در این حوزه را دست کم نگیرید.

می توان گفت یکی از پرطرفدار ترین حوزه های برنامه نویسی در زمینه وب می باشد. به زبان هایی که برای طراحی شبکه، کار بر روی وب و ایجاد پروژه ها و نرم افزار ها طراحی شده اند، زبان برنامه نویسی وب گویند.

از پر کاربرد ترین زبان ها در حوزه وب میتوان به html, javascript, php, python و… اشاره کرد.

با استفاده از زبان های برنامه نویسی مرتبط با موبایل می توان انواع اپلیکیشن های اندرویدی و آی او اس و… را تولید کرد. 

از پرطرفدار ترین زبان ها در حوزه ی تلفن همراه می توان به java, c#, basic و… اشاره کرد.

2. تولید محتوای ویدئویی

در وهله ی اول به شما می گوییم که چرا تاکید ما بر محتوای ویدئویی هست، زیرا شما با یک سرچ کوچک متوجه می شوید که درآمد از طریق محتوای زنده و متحرک بسیار بالاتر از محتوای نوشتاری و مکتوب می باشد. با خود صادق باشید شما بیشتر جذب محتوای ویدئویی با کیفیت و جذاب یک پلتفرم می شوید یا محتوای نوشتاری طولانی و بدون انعطاف؟ پاسخ واضح است. پس قدرت محتوای ویدئویی را دست کم نگیرید، البته هدف ما تخریب محتوای مکتوب نمی باشد بلکه کمک به شما در کسب درآمد های بالا و چه بسا درآمد های ارزی می باشد. البته این را هم در نظر داشته باشید که یک محتوای نوشتاری ای که اطلاعات شما را افزایش دهد و جذاب باشد نیز، بسیار ارزشمند می باشد.

در این قسمت برای شما انواع محتواهای ویدئویی پرمخاطب را ارائه دادیم که تاثیر به سزایی درمحیط فریلنسینگ دارد:

موشن گرافیک

موشن گرافیک در مبحث ویدیو مارکتینگ و معرفی محصولات نقش به سزایی دارد و به معنای حرکت و انیمیت دادن به گرافیک و دانش ترکیب حرکت و صوت است، اغلب اوقات هم در قالب دو بعدی ساخته می شوند. 

انواع موشن گرافیک: 

1. موشن گرافیک تصاویر: در این نوع موشن، متحرک سازی تصاویر صورت می گیرد و سپس صداگذاری بر روی آن انجام می شود. 

2. ویدئو موشن: ترکیبی از فیلمبرداری واقعی و گرافیکی است. قسمت هایی که قابلیت فیلمبرداری واقعی ندارند را به صورت گرافیکی فیلمبرداری می کنند .

3. استاپ موشن: در این نوع موشن، ابتدا از اشیا واقعی عکاسی صورت می گیرد وسپس کمی عکس ها را حرکت می دهند ومجددا عکاسی می کنند و در نهایت این عکس هارا متحرک سازی می کنند.

4. اینفوموشن: به تصاویری گویند که در آن امار و اطلاعات در قالب تصاویر و همچنین با استفاده از نمودار های گرافیکی و چارت و ایکون ها جذاب تر شوند و هدف ان ساده سازی مفاهیم سخت و پیچیده وافزایش سرعت انتقال اطلاعات برای کاربران می باشد. 

مزایای موشن گرافیک:

1. اطلاع رسانی با استفاده از به کار گیری قوه بصری کاربران 

2. قرار گرفتن حجم وسعی از دانش و اطلاعات در فضای کم ومحدود

3. جلب توجه کاربران به یک موضوع خاص، نقشه ها و مسیرها

ویدئو بلاگ 

از طریق ویدئوبلاگ یا ویدئولاگ که معمولا به صورت مختصر ولاگ نام برده می شود میتوان کسب درآمد کرد.

اگر که از پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب و… استفاده می کنید ممکن است بلاگرهایی را ببینید که محتواهای ویدئویی مختلفی را با مخاطبان خود در اشتراک گذاشته اند، به این گونه محتواها ویدئوبلاگ گفته می شود و معمولا برای مخاطبان، محتواهایی که در قالب ویدئو قرار بگیرند، جذاب تر و پربازده تر می باشد.

ویدئو آموزشی 

اگرشما دارای مهارت خاصی می باشید و یا در زمینه ای دانش کافی دارید، می توانید آن اطلاعات را در اختیار عموم مردم قرار دهید، زیرا وقتی شما با لحنی رسا و واضح یک مبحث را ارائه دهید کاربران نیز متوجه دانش و اطلاعات بالای شما می شوند و همین امر موجب افزایش بازدید از وب سایت شما می شود و از این طریق می توانید درآمد بالایی داشته باشید. پس ارزش یک محتوای آموزشی در قالب ویدئو را به یاد داشته باشید.

وبینار 

وبینار به کلاس، دوره و یا هرنوع رویدادی که آنلاین باشد و با استفاده از اینترنت در فضای وب یا اپلیکیشن های خاص به صورت زنده برگزار شود گویند. از نام های دیگر وبینار می توان به کلاس آنلاین، کلاس مجازی، دوره ی آنلاین و… اشاره نمود.

پس شما با برگزاری وبینارهای آنلاین در ساعت های مشخص می توانید آموزش ها و اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار دهید و برای شرکت هر فرد مبلغ مناسبی را در نظر بگیرید. شما درهرجا ومکانی که باشید بدون فوت وقت می توانید ازطریق یک پلتفرم برگزاری وبینار، دانش و مهارت خود را به نمایش بگذارید و کسب درآمد داشته باشید.

ویدئو تبلیغاتی 

ویدئو یا تیزر تبلیغاتی چیست؟ یک روش کاملا حرفه ای برای ارائه ی آگهی اعم از: تلویزیونی، رادیویی و رسانه ای محیطی و چاپی می باشد.

تیزر تبلیغاتی به رفتاری گفته می شود که با کامل نشان ندادن و یا کامل نگفتن حرفی در فرد مقابل کنجکاوی ایجاد کند و او را به فکر فرو ببرد. تیزر ها باید از دو مرحله بیشتر باشد، چرا که اگر در همان ابتدا همه چیز برای مخاطبین روشن شود، آن ها دیگر دنبال کشف و پیگیری ادامه ی ماجرا نمی روند. پس نیاز است که شما در تیزر های تبلیغاتی خود سرنخ به مخاطبین ارائه دهید، تا حس کنجکاوی آن ها ترغیب شود و پیگیر ادامه ی ماجرا شوند.

3. دیجیتال مارکتینگ و سوشال مدیا 

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا بازاریابی دیجیتال یکی از مهم ترین شاخه های بازاریابی می باشد.

اگر امروزه واژه ی دیجیتال مارکتینگ را خیلی زیاد می شنوید به این دلیل است که این شغل یکی از پرکاربردترین و گسترده ترین شاخه های بازاریابی در دنیا است.

اگر بخواهیم خیلی ساده و آسان بگوییم، این شغل نوعی از بازاریابی است که در آن از ابزارها و رسانه های دیجیتال برای بازاریابی استفاده می شود.

یکی از متخصصان این حوزه می گوید که بازاریابی هر فعالیتی است که شما برای کشف، ایجاد و معرفی جهت برطرف کردن نیازهای یک بازار هدف انجام می دهید به شرطی که در کنارش کسب سود نیز داشته باشید. یعنی هر کاری که برای طراحی محصول، معرفی محصول اعم از: کالا و خدمات، جذب مشتریان، برند سازی، فروش و کسب رضایت انجام می دهید بازاریابی نام دارد. اگر این کار را از طریق رسانه های جمعی و ابزارهای دیجیتال انجام دهید همان دیجیتال مارکتینگ می باشد.

دو مثال برای فهم بیشتر این مفهوم:

  • شما هنگامی که از طریق پیامک با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنید.
  • زمانی که تبلیغی را در یک رسانه شهری منتشر می کنید عملا دارید از تکنیک ها و ابزارها و رسانه های دیجیتال استفاده می کنید.

4. پروژه های مربوط به مدل سازی سه بعدی

مدل سازی سه بعدی موجب درک بهتر مخاطبین از یک موضوع یا پروژه شده و باعث افزایش قدرت بازاریابی صاحب اثر می شود.

در مدل سازی سه بعدی با اندازه گیری های دقیق و مقیاس های حساب شده باید بتوان این احساس را که “مدل به عنوان جنس حقیقی نمونه است”به مخاطبین منتقل کرد، پس مخاطبین در حقیقت شاهد یک تور مجازی از همه ی زوایا و بخش های پروژه شما می باشند.

پس تا الان دریافتید که طراحان معماری و عمران و مکانیک و مهندس پزشکان و… از نرم افزار هایی که مخصوص مدل سازی می باشند استفاده زیادی می کنند.

به عنوان مثال یک طراح معمار برای طراحی دقیق و جزئی پلان یک ساختمان ازبرنامه اتوکد استفاده می کند یا در مثالی دیگر می توانیم به مهندس پزشکانی که در حوزه ی طراحی اندام مصنوعی فعالیت دارند اشاره کنیم، آن ها با استفاده از برنامه پایتون، یک دست مصنوعی را با تمامی جزئیات آن طراحی می کنند.

پس با توجه به نقش کاربردی و حیاتی مدل سازی سه بعدی در زندگی انسان ها، دریافتید که فریلنسینگ در پروژه های مربوط به مدل سازی سه بعدی درآمد قابل توجهی دارد.

5. بازی سازی

 همان طور که می دانید بازی های رایانه ای و موبایلی در بین افراد به خصوص در کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارند و در برخی از کشور های پیشرفته یکی از راه های کسب درآمد فریلنسینگ ها از طریق طراحی بازی ها می باشد.

شما برای طراحی و توسعه بازی های رایانه ای و موبایلی نیازمند فراگیری زبان های مختلف برنامه نویسی به خصوص c++ می باشید و لازم است با اسکریپت نویسی (یک برنامه یا دستورالعمل های نوشته شده توسط یک زبان برنامه نویسی می باشد) و موتورهای مختلف بازی سازی(این گونه موتورها دارای محیط گرافیکی برای طراحی بازی ها می باشند مانند: یونیتی، آنریل و…) آشنا باشید.

نویسنده: مینا بهرامی

بدون ديگاه

ارسال یک نظر